Moja Radionica,kucicezaptice.com , jedinstvena handmade izrada svake kucice i hranilice za ptice,veverice,pse,mačke i LUTKE,drveni dekorativni rustični predmeti

Obični vrabac, vrabac pokućar, domaći vrabac a često i vrabac ( latinski  Passer domesticus) je ptica pevačica koja pripada porodici vrabaca

Rasprostranjenost

Rasprostranjen je u Africi, Aziji, Eevropi, Severnoj i Južnoj Americi. Najrasprostranjenija je ptica na planeti, ali se brojka vrabaca smanjuje u mnogim zemljama. Živi u gradovima, ali i izvan naseljenih mesta. Takođe, može živeti bilo gde, no može živeti i u ljudskoj blizini.

Ishrana

Hrani se semenkama i  insektima, obično manjim leptirima. Mladi vrapci se hrane larvama insekta. U proleće, hrana mu je nektar iz cveća žute boje, poput jaglaca, šafrana i jedića. Hrani se i paucima i voćem.

Gneždenje

Vrabac se gnezdi na mnogim mestima:u kućnim strehama, rupama, u šupljinama zgrada, na bršljanu oko kuća i u grmlju, pa čak i na morskim grebenima. Gnezdo koje je smešteno na bršljanu ili u nekoj rupi najčešće je neuredno, izgrađeno od slamki, ostataka smeća i perja. Prostrana i dobro izgrađena gnezda pravi u grmlju i na stablima. 

Razmnožavanje

Kao i neke druge vrste ptica, tako i vrabac pred parenje potpuno izmeni spoljnii izgled. Mužjak u tom periodu dobiva traku sive boje na vrh glave, novu nijansu boje na krilima i svetlobele obraze. U gnezdo ženka snese 5-8 jaja veličine 15 x 22 mm i težine od 3 g. Jaja su prašnjava s nekoliko crno-sivih pegica i na njima ženka sedi 10-12 dana. Inkubacija u vrabaca traje jako kratko.

Od 1-8 jaja može biti u jednom leglu, sa mogućnošcu 4 legla u toku sezone. Inkubacija počinje kada se sva jaja polože i mužijaci i ženke inkubiraju jaja kratak period od nekoliko minuta. Inkubacija traje od 10-14 dana. Nakon što se jaja izlegu, i mužjak i ženka tako što vraćaju hranu iz želudca u usta i takohrane svoje mladunce.

Životni vek

Polno zreli vrapci prosečno žive od 1,5 do 2,3 godine. Ako se računaju i mladi vrapci, tada je prosečni životni vek tek 9 meseci. Vrapci duze žive u gradovima nego u otvorenoj prirodi. Pomoću prstenovanja je zabeleženo da neki primerci žive i do 14 godina na slobodi. U zatočeništvu dožive i do 23 godine. Mladi vrapci obično nauče leteti s 15 dana.

Stanište:

Za vrapca je značajno da posvuda, kako god dođe, živi u prisnoj zajednici sa čovekom. Gnezde se ispod oluka, na drveću, u udubljenim zidovima. Vrabac počinje već rano početkom godine graditi gnezdo, od raznovrsnog materijala: sena, slame, travčica , perija itd. U toku leta ženka najmanje tri puta snese jaja u toku godine. Gnezda koja zajednički prave mužjak i ženka uglavnom izgledaju neuredno pa čak i prljavo. Gnezda se grade između februara i maja. Jaja se ležu u bilo kom periodu gnežđenja.

Ponašanje:

Vrabac 2.

Vrabac je izuzetno društven. Često se jedan par gnezdi tik jedan do drugog, pa mužjaci traže, ma koliko da su inače ljubomorni, čak i onda kada im ženka leži na jajima, društvo sebi jednakih ptica. Mladi vrapci se odmah, čim izlete, skupljaju u jata, koja brzo narastu u velike skupine. Bez obzira na svoju društvenost, ipak se neprekidno prepiru sa svojim istovrsnicima, a kada njima ovlada ljubav, ogorčeno se bore sa suparnicima. Njihov let je direktan, sa kontinuiranim lepršanjem krila.

Neprijatelji:

Vrapca pokućarca napadaju oko 70 vrsta ptica koje dolaze u njhova gnezda. Ovi napadi su interpolni jer mužijaci napadaju samo mužijake a ženke samo ženke. Predatori su:jastreb (Accipitrida), soko (Falconidae), sova (Strigiformes), domaće mačke (Felis silvestris) domaći psi (Canis lupus familiaris), rakuni (Procyon lotor), crne zmije (Elaphe obsoleta). Mnogi jastrebi i orlovi se hrane domaćim vrapcima. Poznati predatori izleženih madih ili jaja uključuju mačke, kućne pse, rakune i mnoge zmije.

Zbog toliko predatora često se skupljaju u velika jata kako bi se odbranili i grade gnezda na sakrivenim mestima daleko od očiju predatora.

Zanimljivosti o vrapcu

  • Vrabac je najrasprostranjenija ptica na svetu, iako se u mnogim zemljama njegov broj smanjio.
  • Inkubacija je najkraća u vrapca jer traje svega 10-12 dana.
    • Po jednoj budističkoj legendi, kad je Buda doživio duhovno buđenje i setio se svih prijašnjih reinkarnacija sva su se živa bića došla pokloniti. Vrapci su došli posljednji, pa im je za kaznu svezao noge. Od tog doba vrapci skakuću.
  • U Bibliji se na nekoliko mesta spominju vrapci.
  • U nekim zemljama (posebno u zemljama u kojima su vrapci retki) se ponekad neki primerci vrabaca drže u Zoološkim vrtovima.
  • Simbol Beograda je vrabac

IZVOR : Wikipedia

Rating: 1 out of 5.

Ostavite odgovor